Do niedawna kosmetyki mineralne uchodziły za idealne rozwiązanie praktycznie dla wszystkich osób i chociaż początkowo wykorzystywane były tylko osoby z podrażnioną skórą, na przykład po zabiegach medycyny estetycznej, lawinowo zyskiwały popularność. Ten trend zaczyna się jednak odwracać w związku z coraz liczniejszymi głosami krytyki. Faktem jest, że dotychczasowe argumenty za stosowaniem kosmetyków mineralnych były wyolbrzymiane, ale argumenty ich przeciwników także nie zawsze są trafione.
Minerały z laboratorium
Kosmetyki mineralne składają się w dużej mierze z substancji takich, jak dwutlenek tytanu, tlenek cynku, mika czy tlenek żelaza. Łatwo można zauważyć, że dokładnie te same substancje są w kosmetykach klasycznych produkowanych w laboratoriach. Wniosek z tego jest oczywisty: tak zwane kosmetyki naturalne także powstają w laboratoriach i argumenty o ich naturalności to duże nadużycie. Trzeba to jednak dobrze zrozumieć. Minerały uzyskuje się na drodze reakcji chemicznych i jest to jedyna właściwa droga, ponieważ tylko w ten sposób można uzyskać substancje w pełni bezpieczne.
Lecznicze właściwości kosmetyków mineralnych Kosmetyki mineralne mają pewne właściwości medyczne. M.in. duża zawartość tlenku cynku powoduje łagodzenie stanów zapalnych. Zauważalna jest też filtracja promieniowania ultrafioletowego. Niestety, jest to wszystko, na co możemy liczyć. Właściwości nawilżające, antyzmarszczkowe czy leczące trądzik powiązane są głównie z substancjami organicznymi dodawanymi do kosmetyków klasycznych. W kosmetykach mineralnych ich nie ma i siłą rzeczy nie można liczyć na ich dobroczynne właściwości.
Z drugiej jednak strony, są to zarazem substancje, które są odpowiedzialne za niemal wszystkie reakcje alergiczne na kosmetyki. Ich brak powoduje, że kosmetyki mineralne są niemal w pełni bezpieczne i chociaż nie jest to bezpieczeństwo stuprocentowe, jest ono na pewno nieporównywalnie większe, niż w przypadku kosmetyków klasycznych. Problem nakładania Wiele argumentów przeciw kosmetykom mineralnym wiąże się z trudnością ich nakładania, co może prowadzić do powstania efektu maski lub uwypuklenia niedoskonałości skóry. Z takimi kłopotami można sobie jednak poradzić poprzez praktykę i zdobycie doświadczenia w nakładaniu kosmetyków mineralnych.