Kaolin jest naturalnym minerałem ilastym, który składa się z krzemianów glinu. Może być biały, różowy, ciemnobrązowy lub beżowy, w zależności od miejsca wydobycia i zawartych w nim związków. Ma on wiele tradycyjnych i przemysłowych zastosowań, od produkcji ceramiki po produkty do pielęgnacji skóry.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej ciekawej glinie, jej zaletach, zastosowaniach i właściwościach, zachęcamy do lektury tego bloga!
Właściwości i zalety kaolinu
Kaolin jest antybakteryjny, przeciwzapalny, leczniczy i złuszczający. Jego składnikami są wapń, cynk, magnez i krzem.
Wapń poprawia wiązanie tkanek, cynk syntetyzuje białka takie jak kolagen, magnez odbudowuje tkankę i naprawia barierę ochronną skóry, a krzem zapewnia skórze większą elastyczność i wzmacnia tkankę.
Zastosowania kaolinu
W świecie kosmetyki kaolin jest stosowany jako składnik maseczek do twarzy, ponieważ usuwa martwe komórki, pochłania nadmiar sebum i zanieczyszczenia oraz jest dobrym środkiem złuszczającym dla skóry. W przeciwieństwie do innych glinek, kaolin może być stosowany do skóry wrażliwej, ponieważ bardzo delikatnie złuszcza i nie powoduje podrażnień.
Kaolin stosuje się również w maseczkach do włosów, szamponach stałych, mydłach stałych, maseczkach kremowych lub żelowych, dezodorantach, naturalnych pastach do zębów lub pastach do zębów, pudrach do twarzy, peelingach do twarzy, produktach do opalania, emulsjach i balsamach do ciała, szminkach, paletach kosmetyków do makijażu, a nawet w produktach dla dzieci.
Istnieją zabiegi spa, zabiegi kosmetyczne, kosmetyki lub terapie, w których używa się glinki, niektóre z nich to leczenie glinką, peloterapia oraz stosowanie glinki i parafiny.
W Duchu Śródziemnomorskim oprócz ghassoulu i rhassoulu używamy także kaolinu lub białej gliny w naszej masce detoksykacyjnej z efektem lodu. Można ją znaleźć w INCI (składniki produktu) pod nazwą Kaolin i zapewniamy, że po jej zastosowaniu zauważysz, że Twoja skóra jest świeża, czysta i jasna! Jest bardzo rewitalizujący, remineralizujący i ma działanie dezynfekcyjne i detoksykacyjne. Zauważysz, że Twoja skóra jest bardziej elastyczna, bardziej odżywiona i nawilżona, ponieważ działa na głębokie warstwy skóry.
Nasza maska na twarz jest również idealna dla skóry z tendencją do trądziku lub trądziku, ponieważ zmniejsza przekrwienie skóry i zmniejsza stan zapalny. Może być również doskonale stosowana przez osoby o skórze matowej, dojrzałej i wrażliwej.
Rodzaje glinek
Glinki są naturalnym źródłem minerałów i pierwiastków śladowych dla skóry.
Najczęściej stosowanymi minerałami glinianymi w kosmetyce naturalnej są kaolinit, talk, smektyt, hektoryt, illit lub bentonit i paligosrkit.
Kaolin jest również znany jako chińska glina i jest tym, którego używamy, jak już wcześniej mówiliśmy. Inne znane gliny to czerwona glina, żółta glina i zielona glina. Porozmawiamy o nich trochę więcej na dole.
Czerwona glina jest pochodzenia wulkanicznego, a jej kolor wynika z zawartości hematytu lub oligisto oraz tlenków żelaza i miedzi. Jest tłustą gliną i ma mniejszą zdolność absorpcji niż inne rodzaje gliny, ale jest używana do leczenia cellulitu, couperose, łuszczycy, swędzenia, nadmiernego pocenia się lub trądziku. Bardzo dobrze stymuluje układ limfatyczny i układ krwionośny. W INCI pojawia się pod nazwą Illite lub kaolinit.
Żółta glinka ma wysoką zawartość żelaza i prawie nie zawiera glinu. Jest to miękka glinka, odpowiednia dla skóry mieszanej, suchej i wrażliwej. W INCI pojawia się ona z nazwą Illite. Jest często stosowany jako składnik aktywny w produktach do pielęgnacji skóry i włosów. Zapewnia głębokie oczyszczanie i zapewnia skórze świetlistość i zdrowie.
Zielona glinka lub montmorylonit zawiera tlenki magnezu i żelaza. Działa ujędrniająco, detoksykacyjnie i tonizująco, dlatego stosuje się go do oczyszczania porów, złuszczania martwego naskórka i zmniejszania wyprysków. W INCI występuje pod nazwą Illite, bentonite lub montmorillonite.